Kuriozitete mjekesore

Te perdoresh Sildenafil per dhimbje menstruale !!

Gratë që kanë   krampe  te forta gjate ciklit te tyre menstrual  arrijne permiresime te kenaqshme  nga nje medikament  i pamenduar me pare  .. .-  nga preparati qe perdoret per trajtimin e disfunksionit erektil , nje tablete e vogel blu qe meshkujt shpesh here e mbajne te fshehur  , larg syrit te femrave .   Sildenafili […]

Postuar më: Wednesday, 11 December 2013, nën: Botime per mjeket | Botime per pacientet | Kuriozitete mjekesore | Slider 2

Shkenca e dashurise

• Ka tre faza të rënies në dashuri dhe hormone te ndryshme qe përfshihen  në secilën fazë. • Ngjarjet që ndodhin në tru  kur ne jemi te dashuruar  kane  ngjashmëri me sëmundjet mendore. • Kur ne jemi tërhequr ndaj dikujt  kjo   ndodh  sepse  ne jemi te terhequr pas gjeneve te tij/saj. • Aroma trupore mund […]

Postuar më: Friday, 20 September 2013, nën: Botime per pacientet | Kuriozitete mjekesore | Slider 2

Konsumi i larte i kafese mund te ndihmoje kunder kancerit te prostates

Gazeta Cancer Causes and Control shkruan se konsumi i kater apo me shume kafeve ne dite mund te zvogeloje rrezikun e rishfaqjes se kancerit te prostates dhe progresin e semundjes. Studiuesit nga  Fred Hutchinson Cancer Reserch Center ne  Siatell analizuan 1001 te mbijetuar nga kanceri i prostates ne nje studim  qe kishte si baze personat […]

Postuar më: Friday, 30 August 2013, nën: Kuriozitete mjekesore

Faktoret gjenetik dhe lidhja mes crregullimit ne ushqyerje dhe varesise ndaj alkoolit

Studimet ne SHBA sugjerojne se te paturit e nje faktori gjenetik  pergjegjes per varesine ndaj alkolit mund te vere ne rrezik te larte edhe crregullimin ne ushqyerje dhe anasjelltas.   Studiuesit e Washington University School of Medicine raportuan zbulimin se disa prej gjeneve qe ndikojne ne varesine ndaj alkoolit gjithashtu ndikojne ne crregullimet ne ushqyerje tek […]

Postuar më: Monday, 26 August 2013, nën: Kuriozitete mjekesore

Sinjali biologjik i rrezikut te vetevrasjes gjendet ne gjak

Studiuesit kane zbuluar nje numer biotestesh te ARN ne gjak qe mund te perdoren per te krijuar nje test qe parashikon mundesine qe nje person te kryeje vetevrasje. Studimi i publikuar ne gazeten MOLECULAR PSYCHIATRY analizoi nje grup te madh te pacienteve meshkuj ne kater studime te njekohshme ne nje periudhe 3 vjecare. Te gjithe […]

Postuar më: Monday, 26 August 2013, nën: Kuriozitete mjekesore

“Qente e diabetit “ paralajmerojne te zotin per nivelin e sheqerit ne gjak

Njerezit me diabet mund te kene nje menyre te re per tu sinjalizuar nqs niveli i sheqerit te tyre ne gjak eshte shume i larte apo shume i ulet. Kjo pune kryhet me sukses nga qeni , miku me i mire i njeriut i cili ka nje trajnim te specializuar per kete qellim. Studimi i […]

Postuar më: Saturday, 24 August 2013, nën: Kuriozitete mjekesore

Heqja e dhjamit pa nderhyrje kirurgjikale

Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave ne Shtetet e Bashkuara,  FDA  miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por  vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk […]

Postuar më: Saturday, 10 August 2013, nën: Kuriozitete mjekesore

Zemra artificiale gati per testimet ne njerez

Shkencetaret kane kohe qe punojne per te krijuar nje zemer artificiale te qendrueshme qe te punoje ne menyre efikase si ajo qe na ka krijuar natyra. Kompania franceze me seli ne Paris Carmat ka dizenjuar kete zemer artificiale duke perdorur indet e lopes. Indet e lopes do te perdoren ne siperfaqen e membranave te perfaqesuara […]

Postuar më: Monday, 22 July 2013, nën: Botime per mjeket | Botime per pacientet | Kuriozitete mjekesore | Slider 2